آیا قیمت ، دلیل کافی برای بستن قرارداد است ؟

این روزها اکثر عروس و داماد ها به دنبال کاهش هزینه های عروسی خود و نیز حفظ کیفیت و کمیت آن هستند . ولی نباید فراموش کرد که فیلم و عکس عروسی را به هیچ وجه نمیتوان تکرار کرد ، پس باید در زمان انتخاب آتلیه عروس خود صرفا گزینه قیمت را کنار گذاشته و سعی کنید با مدیریت در هزینه های خود انتخابی درست داشته باشید .

بسیاری از آتلیه های ارزان قیمت هستند که وقتی منوهای آنها را با آتلیه های دیگر مقایسه می کنید متعجب میشوید که چقدر قیمت خوب است و به بودجه شما هم نزدیک . ولی در این مقاله نکاتی را برای شما نوشته ایم که میتوانید در انتخاب آتلیه عروس خود از آنها کمک بگیرید .

اولین نکته ای که در این زمینه باید بدانید این است که خیلی از آتلیه های با قیمت ارزان ، در منوهای خود مواردی دارند که در نظر اول برای عروس و داماد جذاب است ولی اگر آنها را از منوی اصلی کم کنید خواهید دید که باقیمانده ی آن منو گزینه های ساده اولیه ای هستند که در واقع برای آنها نیز هزینه ی زیادی ندارد .

منظور ما از این موارد بیشتر عکس هایی هستند که در سایز های معمولا کوچک و متوسط و به تعداد متنوع به مشتری ها می دهند . وقتی عروس و داماد قصد مقایسه ی منوهای دو آتلیه ی متفاوت را دارند متاسفانه وجود چند عکس در چند سایز کوچک نظر آنها را به سمت خود جلب کرده و از دقت و مقایسه در گزینه های اصلی منوی خود که عکاسی و فیلمبرداری ، هزینه های جانبی و هزینه های پنهان و نیز تمامی هزینه هایی که تا زمان تحویل کار مجبور به پرداخت آن هستند ؛ صرف نظر کرده و بیش از کیفیت کار در عکاسی و فیلمبرداری و نیز تدوین و لوکیشن ها به کمیت های منو اهمیت می دهند .

با استفاده از این روش آتلیه خود را در این زمینه انتخاب کنید :

ابتدا با توجه به برآورد های اولیه در هزینه های خود ، به دو یا سه آتلیه عکاسی عروسی مراجعه کنید . تمامی مواردی را که در منوهای خود ارائه می کنند و با هزینه ی شما مطابقت دارد را لیست کنید . حالا موارد اصلی منوها (*) را جدا کرده و آنها را با هم مقایسه کنید .

منظور از موارد اصلی همان منوی پایه یا مواردی است که در اجزای منوها ثابت بوده یا الزامی هستند . این موارد شامل : فیلمبرداری یک یا چند دوربین ، عکاسی شامل باغ ، آتلیه و مراسم همچنین تدوین فیلم و به طور معمول لیت میهمانان (*) و حداقل یک عدد عکس که معمولا به صورت تخته شاسی در شب مراسم تحویل داده می شود .

نکته ای که برای ما و شما در این مبحث مهم است ژست ها و هنری است که در عکس ها دیده می شود . پوزیشن خوب برای سوژه در هر جایی میتواند باشد . چه در آتلیه و چه در باغ و چه در یک عمارت بزرگ . پس ذهن خود را در هنگام دیدن نمونه تصاویر از موارد جانبی جدا کرده و به نکته های مهم عکس دقت کنید تا انتخاب شایسته و درستی در زمینه مورد علاقه خود داشته باشید .

(*) لیت میهمانان به عکس یا هدایایی گفته می شود که در شب مراسم یا سفره عقد به میهمانان داده می شود که البته از عکس های عروس و داماد بوده و از طرف آتلیه عکاسی عروس طراحی و اجرا می شود .

با این مقایسه ی اولیه می توانید به این نتیجه برسید که در اصل منو ها و قیمت ها چقدر تفاوت وجود دارد و شما با بودجه ی خود تا چه میزان می توانید از خدمات جانبی استفاده کنید .

این بار پیشنهاد می کنیم به دو آتلیه با قیمت های سطح متوسط سر بزنید و همین کار را تکرار کنید . این مقایسه را مجددا در موارد اصلی انجام دهید و حالا ببینید با افزایش قیمت ، چقدر به کیفیت کارها افزوده شده است . هدف ما از این مقایسه این است که شاید با بودجه ای که در اختیار دارید یا مدیریت در هزینه های دیگرتان بتوانید در مورد کیفیت کار فیلم و عکس عروسی تان انتخاب بهتری داشته باشید .

ما به شما پیشنهاد می کنیم به جای استفاده از یک منوی ارزان که آن را به خاطر هدایای متنوع انتخاب کنید ، سعی کنید با رفتاری هوشمندانه ، از یک آتلیه عکاسی عروسی با کیفیت مطلوب در عکس ها و تصاویر استفاده کنید و با مدیریت در هزینه های خود و منوی انتخابی ، یک کار با کیفیت بالاتر را تجربه کنید .

البته این نکته را هم فراموش نکنید که مشاوره ای که به شما داده می شود می تواند تاثیر خوبی در روند انتخاب آتلیه عکاسی عروسی شما داشته باشد . برای مثال وقتی قصد گرفتن تجهیزات در منوی خود را دارید شاید با مشاوره ی بهتر توسط آتلیه ، بتوانید در انتخاب آنها دقت بیشتری کرده و یا در صورت عدم نیاز آنها را حذف کرده و در جای دیگر هزینه ی آنرا صرف کنید .

- هزینه های پنهان را هرگز فراموش نکنید

در روند انجام کار هزینه هایی وجود دارند که اگر وضعیت آنها با طرف قرارداد شما مشخص شود بهتر است . این هزینه ها همان هزینه های پنهان هستند که معمولا یا قبل از مراسم یا در روز مراسم به سراغتان خواهند آمد .

یکی از این هزینه ها ، هزینه ی ورودی باغ برای عکاسی عروسی شماست . بعضی از آتلیه های عکاسی عروسی این مبلغ را در جمع کلی هزینه های خود محاسبه کرده و روز مراسم دیگر این مورد را با مشتریان خود عنوان نمی کنند . البته اگر خود عروس و داماد علاقمند باشند که عکاسی آنها در یک عمارت مجلل یا یک باغ خصوصی برای آنها انجام شود که مسلما هزینه های آن به عهده خود عروس و داماد است .

ولی بعضی از آتلیه های عکاسی هزینه ورودی یک باغ ساده را نیز در روز مراسم از داماد مطالبه می کنند . اگر این هزینه ها از قبل مدیریت نشوند در نهایت به عددی خواهند رسید که از ابتدا می توانست در تصمیم گیری شما موثر باشد .

از دیگر هزینه های پنهان برای شما می توان به هزینه حمل و نقل فیلمبردار ، تبدیل فیلم های نهایی به خروجی مورد نظر شما ، تبدیل مدل لیت موجود در منو به نمونه های بهتر و زیباتر ، سایز عکس های شاسی شده برای شب عروسی و بسیاری از این موارد که ما به شما پیشنهاد می کنیم تمامی آنها را با آتلیه عروس خود مطرح کرده و وضعیت توافق شده ی خود را در متن قراردادتان مکتوب کنید .

در مورد نکات مهمی که برای نوشتن قرارداد باید بدانید نیز مطلبی در این بخش نوشته ایم که پیشنهاد می کنیم حتما آن را مطالعه کنید .

نمونه کارها را ببینید و مقایسه کنید

وقتی به چند آتلیه عکاسی عروسی می روید و نمونه کارهای متفاوت را می بینید ، به این نتیجه می رسید که در آتلیه های مختلف تخصص های متفاوت وجود دارد . بدان معنا که برای مثال آتلیه اول عکس های بهتری داشت ولی آتلیه دوم در فیلم تبحر بیشتری داشت

وقتی به این مسئله برخورد میکنید باید در ابتدا مشخص کنید که فیلم را بیشتر دوست دارید یا عکس ؟

برای مثال وقتی به دنبال یک عکس رویایی و قوی هستید باید در آتلیه های عکاسی به دنبال تفاوت در سبک عکاسی و دکوراسیون باشید . زیرا نوع چاپ عکس ها به آتلیه مربوط نبوده و این موضوع و لابراتوار چاپ عکس مربوط می گردد .

تفاوت در سبک عکاسی و ژست های زیباست که عکس را متفاوت می کند . گزینه بعدی هم لوکیشن یا محل عکاسی می باشد . برای مثال عکاسی در عمارت یا یک ویلای اختصاصی با لوازم آنتیک یا لوکس می تواند برای بعضی از عکس ها جذاب باشد .

به خاطر داشته باشید در حال حاضر مکان هایی که امکان عکس برداری در آنها وجود داشته و می توانید از آنها برای عکاسی عروسی خود استفاده کنید کم نیستند و می توانید از آتلیه عکاسی عروسی خود بخواهید که در این لوکیشن ها از شما عکس بگیرند و هزینه ورودی آن مکان را به سفارش خود اضافه کنید .

وقتی در نوع ژست ها و لوکیشن های عکاسی و نیز هنر عکاس در زوایای عکاسی دقت می کنید میتوانید آتلیه های مختلف را با هم مقایسه کنید و در زمینه ای که علاقمند هستید انتخاب بهتری داشته باشید .

فیلم هم در سوی دیگر قرار دارد که لازم است بدانید برای اینکه به تفاوت در فیلم ها پی ببرید باید به نوع تصویر ها دقت کافی داشته باشید .

البته تدوین زیبا هم جایگاه خودش را دارد ولی به دلیل اینکه یک تدوین خوب داشته باشیم مجبور به داشتن تصاویر خوب و کارآمد هستیم . پس باز هم به تصاویر خام خوب میرسیم . پس زمانی که به فیلم ها نگاه می کنید ، ضرباهنگ و افکت ها را کنار گذاشته و به تصاویر دقت کنید .

فراموش نکنید که تعویض موزیک و نوع تدوین در هر زمان امکان پذیر است . پس از این موضوع خیالتان راحت باشد ، چون در نهایت فیلم را از نظر تدوین به سلیقه شما نزدیک خواهند کرد . نکته مهم در اینجا همان تصاویر خوب است و در درجه دوم کیفیت تصاویر ، که باز هم این موضوع به نوع سفارش شما در منوی تصویربرداری برخواهد گشت .

چقدر به مشاوره یا تخصص اهمیت میدهید ؟

نوع مشاوره و نحوه ارائه خدمات یا همان پرزنت کردن میتواند بیانگر میزان تخصص و تجربه کاری طرف مقابل شما باشد . پس در جلسات مشاوره میتوانید به این موضوع پی ببرید که با یک گروه حرفه ای طرف هستید یا خیر !

هنگامی که با یک تیم حرفه ای روبرو میشوید ، همه چیز حرفه ای خواهد بود . از مشاوره و پرزنت گرفته تا تحویل کار و مشتری مداری های بعد از آن .

وقتی به یک آتلیه عکاسی عروسی وارد می شوید و پای صحبت های مدیر آتلیه یا کسی که شما را پرزنت می کند می نشینید ، به این موضوع دقت کنید که طرف مقابل شما چقدر صاحب تجربه و تخصص است و آیا توانایی اجرای یک کار خوب و بدون نقص را دارد یا خیر ؟

به عقیده ما ، یک مشاور حرفه ای و یک فرد موفق در کسب و کار ، از ابتدای صحبت شروع به تعریف و تمجید و چرب زبانی در مورد کمیت و کیفیت کارهای خود نخواهد کرد .

وقتی مشتری به یک مجموعه مراجعه می کند ، وظیفه مشاور در ابتدا انتقال اطلاعات درست و ارائه راه کارهایی است که با بهره گیری از آنها ، عروس و داماد بتوانند در هر جای دیگر که بخواهند از خدمات یک مجموعه استفاده کنند ، از اطلاعات و تجربه های ارائه شده استفاده کنند .

نوع راهنمایی ، یعنی مشاوره و راهنمایی اصولی از ابتدای کار و البته اطلاعات درست ، نشان دهنده این است که با یک مشاور حرفه ای طرف هستید . او باید همراه با مشاوره خود نمونه کارهای خود را نیز معرفی کرده و در مورد آنها توضیح دهد .

برای مثال داشتن تجهیزات فیلمبرداری مثل کرین (*) ، استدی کم (*) و از این قبیل چیزها برای تصویر برداری خوب است . اما این وظیفه مشاور شماست که به شما بگوید به جای هزینه برای استدی کم می توانید از لوکیشن یا باغی استفاده کنید که عکس های بهتر و حرفه ای تری داشته باشید یا بالعکس .

* کرین یا همان جرثقیل ، دستگاهی است که با یک دسته 3 الی 6 متری تصویر را از بالای سر میهمانان گرفته به به دلیل حرکت طولی و عرضی دسته توسط فیلمبردار ، تصاویر بسیار جذابی را می گیرید . البته تخصص و حرفه ای بودن تصویربردار کرین هم جایگاه خود را دارد .

* استدی کم ، به جلیقه ای گفته می شود که با توجه به امکانات آن ، دوربین در کنار آن سوار شده و باعث می شود در زمان حرکت کردن فیلمبردار و حتی دویدن او ، تصویر ضبط شده فاقد هرگونه لرزش و حرکت اضافی باشد . اگر فیلمبردار استدی کم فردی حرفه ای باشد ، تصاویر بسیار زیبایی گرفته خواهد شد .

پس در نهایت به خاطر بسپارید و توجه کنید که مشاوره حرفه ای و خوب است که شما را به نتیجه مطلوب و انتخاب درست می رساند .

به نمونه کارها اعتماد کامل نکنید

نمونه کارها را دیدید ؟ همه چیز جذاب و عالی بود ؟ همان عکسهای رویایی خود را بالاخره پیدا کردید ؟ این خیلی خوب است . ولی آیا همان عکاس از شما عکس می گیرد و فیلم و عکس عروسی شما هم به زیبایی نمونه کاری که مشاهده کردید خواهد بود ؟

نکته قابل توجه همین جاست . این را بدانید نمونه کار ، یعنی نشان دادن بهترین تصاویر گرفته شده در آن آتلیه تا آن زمان . پس اینکه صرفه تصاویر آلبوم های داخل دفتر آتلیه از کیفیت و زیبایی خوب برخوردار باشند کافی نیست .

یک آتلیه عکاسی عروسی برای نمایش فیلم نمونه کار خود مطمئنا از تصاویری استفاده می کند که بعضا از تجهیزات فیلمبرداری نیز استفاده شده است . پس مراقب باشید که تصمیم اشتباه نگیرید .

اگر از نمونه کارهای یک آتلیه عروس خوشتان آمد ، عجله نکنید . نکته مهم در عکاسی عروسی در درجه اول ژست ها و فیگور هایی است که عکاسی به سوژه می دهد . در درجه دوم لوکیشن و موقعیت عکس نیز دارای اهمیت است . هنر عکاس و نیز انتخاب زوایای خوب به همراه کادر بندی و دیگر موارد مهم این موضوع هم دارای اهمیت هستند .

خوب ! تا اینجا اکثر این موارد را در نمونه آلبوم دفتر آتلیه عروس خود دیدید ؟

پیشنهاد می کنیم از مشاور و مدیر آتلیه خود بخواهید بصورت اتفاقی از آرشیو خود و از چند فولدر آخرین مراسم ها ، چند عکس خام به شما نشان بدهند . البته این را فراموش نکنید که طراحی و رتوش عکس ها که در آلبوم دیده اید تاثیر زیادی بر عکس خام آن ها داشته است که این روند برای عکس های خام دیگر هم رخ خواهد داد .

لوکیشن در عکس های خام نیز مهم نیست که حتما در یک جای خوب و عمارتی مجلل عکاسی شده باشد .

نکته ای که برای ما و شما در این مبحث مهم است ژست ها و هنری است که در عکس ها دیده می شود . پوزیشن خوب برای سوژه در هر جایی میتواند باشد . چه در آتلیه و چه در باغ و چه در یک عمارت بزرگ . پس ذهن خود را در هنگام دیدن نمونه تصاویر از موارد جانبی جدا کرده و به نکته های مهم عکس دقت کنید تا انتخاب شایسته و درستی در زمینه مورد علاقه خود داشته باشید .

طراحی و نظم محیط آتلیه هم مهم است !

در زمان انتخاب آتلیه عکاسی عروسی خود به نکات ریز و شاید مهم توجه کنید تا بعد از مراسم با اعصاب راحت تری به تماشای فیلم عروسی خود بنشینید

شاید برای شما هم اتفاق افتاده باشد که وارد یک آتلیه عکاسی شده و با محیطی نامنظم روبرو شوید . به عقیده ما مجموعه ای که دارای مدیریت خوب و با صلاحیت باشد ، نظم و انظباط کاری را در راس امور خود قرار خواهد داد .

این نظم از نوع برخورد کارکنان آن مجموعه شروع و به کیفیت خروجی محصول نهایی که همان فیلم و عکس عروسی شماست ختم خواهد شد .

مجموعه ای که از یک مدیر خوب و منظم بهره می برد بر همه مراحل تولید محصول نظارت داشته و سعی بر آن دارد تا از دوستان و آشنایان شما مشتریانی جدید بسازد .

در نقطه مقابل ، این موضوع هم میتواند وجود داشته باشد که با یک آتلیه با محیطی نامنظم و شاید هم به هم ریخته ، میز کار نامرتب و کارمندانی با سطح برخورد ضعیف برخورد داشته باشید . این ها نشانه هایی هستند تا شما پی ببرید که احتمالا از کیفیت کار و فیلم و عکس عروسی خود رضایت چندانی نداشته باشید .

شاید در این میان استثنا هایی هم وجود داشته باشد . اما بحث ما بصورت کلی نوشته شده و هدف از بیان این موضوعات این است که شما در زمان انتخاب آتلیه عروس خود تمامی نکات قابل توجه را در نظر بگیرید و بعد از مراسم ، از فیلم و عکس عروسی خود رضایت خاطر داشته باشید .

این نکته مهم هم وجود دارد که یک آتلیه بسیار شیک و لوکس الزاما یک کار خوب ارائه نخواهد داد . برای اینکه از انتخاب آتلیه عروس خود تا حدود زیادی مطمئن باشید پیشنهاد میکنیم مطالب این بخش را مطالعه کنید و خواندن تنها یک مطلب برای رسیدن به این هدف کافی نخواهد بود .

و باز هم در نقطه مقابل این موضوع لازم میدانم از تجربه های شخصی خودم بنویسم . زمانی که برای دیدن یک آتلیه عکاسی عروسی که از طرف یکی از دوستان معرفی شده بود به آدرسی رفتم که به یک زیر زمین مسکونی با ورودی بسیار معمولی ختم شد .

ولی معرفی دوستان ، نحوه مشاوره ، نمونه کارها و مجموعه بیانگر این بود که این گروه توانایی انجام این کار را دارند و از تجربه کافی در این زمینه برخوردار هستند .

معرفی دوستان از نکته های بسیار مهم در زمینه انتخاب آتلیه عروس میباشد که در برابر نکات دیگر حائز اهمیت است .

عکاسی فرمالیته یا پیش کاری ، آری یا خیر ؟

این روزها در بعضی از آتلیه های عکاسی عروسی با این پیشنهاد مواجه میشوید که عکاسی عروسی خود را در باغ و آتلیه ، چند روز قبل از مراسم انجام دهید . در این مقاله این موضوع را مورد بحث قرار می دهیم .

- چه چیزهایی لازم است ؟

اولین شرط انجام این کار داشتن لباس عروس است . چون این کار چیزی حدود یک الی دو هفته قبل از مراسم انجام می گردد و شما باید در آن زمان لباس عروس را در اختیار خود داشته باشید . پس اگر در انتهای این مطلب تصمیم به انجام این کار گرفتید لطفا به فکر خرید یا دوخت لباس عروس خود باشید .

- چه چیزی را بدست می آورید ؟

وقتی شما قبل از مراسم اقدام به گرفتن عکس میکنید باید بدانید ، به دلیل وقت اضافه ای که برای عکاسی دارید میتوانید عکس های بهتر و البته بیشتری داشته باشید . معمولا این پروژه با عروس و داماد به جای اینکه تا ساعت 4 عصر به پایان برسد ، تا شب طول کشیده و این امر موجب میشود که در این زمان مفید ، عکس ها با آرامش بیشتری گرفته شده و در زمان انتخاب عکس برای چاپ آلبوم عروس خود شاهد این ماجرا خواهید بود .

نکته دیگر اینکه در روز مراسم خود نیازی نیست از صبح خیلی زود از خواب بلند شده و به دنبال کارهای عروسی خود نظیر آرایشگاه باشید . میتوانید راحت بخوابید و با آرامش کامل طوری برنامه ریزی کنید که برای ساعت 3 آماده باشید . نکته ای هم که در اینجا جا دارد این است که بهتر است اگر ماشین عروس را در اختیار دارید ، شب قبل آنرا گل آرایی کنید تا صبح عروسی مجبور به صرف زمان برای این کار نشوید . جالب است که میتوانید این کار را توسط تیم های گل آرا ، در پارکینگ محل خود انجام دهید .

یادتان باشد تصاویر مربوط به مسیر حرکت و ماشین عروس را باید در روز عروسی بگیرید . چون گل زدن ماشین عروس را فقط در روز مراسم انجام میدهید . برای این کار ها زمانی حدود نیم ساعت یا کمی بیشتر کافیست . پس خیلی راحت در هر زمانی که برنامه ریزی کرده باشید به عروسی خود می رسید .

- هزینه های این کار چقدر است ؟

یکی از هزینه هایی که برای این کار باید در نظر بگیرید آرایشگاه است . چون روز عکاسی هم عروس باید به آرایشگاه رفته و خود را برای عکس های عروسی آماده کند . البته این را بدانید که در این صورت هزینه ی آرایشگاه شما دو برابر نشده و معمولا آرایشگاه ها چیزی حدود سی درصد هزینه کل را بابت آرایش مجدد عروس میگیرند . در این میان هم کسانی هستند که اعلام نرخ دوبرابری میکنند . در این زمینه دیگر انتخاب با خود شماست .

یکی دیگر از هزینه هایی که " احتمالا " باید بپردازید به آتلیه عکاسی عروسی است . این که میگوییم احتمالا به این دلیل است که بعضی از آتلیه های عکاسی این هزینه ی اضافی را از ابتدا در هزینه های خود گنجانده و دیگر این موضوع را مطرح نمیکنند . ولی بعضی دیگر ، زمانی که با مشتری به توافق میرسند هزینه های آنرا عنوان میکنند .

هزینه هایی که در این کار به آتلیه عکاسی عروسی مربوط میشود ، هزینه ی دوباره ی دستمزد فیلمبردار و نیز اجاره دوباره ی تجهیزات است . شاید بگویید عکاسی که دوبار نیست و حق هم با شماست .

آتلیه های عکاسی هزینه ای که اضافه میکنند مربوط به فیلمبرداری و تجهیزات و نیز حمل و نقل گروه فیلمبرداری بوده و البته این موضوع کاملا منطقی است . ولی این نکته را هم فراموش نکنید که بعضی از آتلیه های عکاسی این هزینه ها را از مشتریان خود نمیگیرند به این دلیل که با زیاد شدن تعداد عکس ها و در نتیجه انتخاب بیشتر عروس و داماد در عکس ها هزینه های آنها جبران میشود .

اگر بخواهیم در این موضوع جمع بندی کنیم ، در نهایت پیشنهاد میکنیم اگر امکان این کار را داشتید ، حتما این کار را انجام دهید و مطمئن باشید که از نتیجه ی آن کاملا راضی و خوشحال خواهید بود .

قرارداد آتلیه عروس را اینگونه بنویسید !

وقتی برای نوشتن قرارداد با یک آتلیه عکاسی اقدام میکنید لازم است که بدانید ، مکتوب کردن یک سری از مواردی که در جلسات مشاوره به توافق رسیده اید به قدری مهم هستند که بعد از مراسم و تحویل کارها به اهمیت آنها پی خواهید برد .

1- طرفین قرارداد

در زمان قرارداد به خاطر داشته باشید که مشخصات کامل آتلیه عکاسی عروسی خود را در قرارداد مکتوب کنید . این موارد شامل نام و نام خانوادگی کامل مدیریت ، اطلاعات تماس و آدرس کامل مجموعه .

2- تاریخ های مهم

زمانی که تاریخ عروسی خود را مشخص کردید و تصمیم گرفتید که آتلیه عکاسی عروسی خود را نیز انتخاب کنید لازم است تا نسبت به آنها با آتلیه خود هماهنگی های لازم را انجام دهید .

یکی از این تاریخ ها ، تاریخ روزی است که برای عکاسی اسپرت باید آماده باشید . می دانیم که بسیاری از آتلیه های عکاسی این تاریخ را از زمان نوشتن قرارداد هماهنگ نمی کنند ، ولی همین که حدود تاریخ مذکور را بدانید برای برنامه ریزی های بعدی شما مهم است .

یکی دیگر از این تاریخ ها که شاید از گزینه قبلی هم مهم تر است تاریخی است که به تازگی آتلیه های عکاسی عروسی به آن عمل میکنند و آن عکاسی کامل عروسی شامل باغ و آتلیه است که در زمانی حدود 2 تا 3 هفته قبل از عروسی گرفته می شود .

این که میگوییم مهم تر از این جهت است که این تاریخ به آرایشگاه عروس و تاریخ آماده شدن لباس عروس هم مرتبط ایت . پس در هماهنگی آن باید از قبل اقدام کرده و بر اساس آن به برنامه ریزی های بعدی خود بپردازید .

* این مورد به دلیل اینکه توضیحات ویژه خود را دارد یک مطلب کامل را به آن اختصاص دادیم که پیشنهاد میکنیم آن را در همین بخش مطالعه کنید

یکی دیگر از تاریخ هایی که مهم به نظر نمیرسد ولی از اهمیت ویژه ای برخوردار است تاریخ تحویل فیلم و عکس است .

برای این موضوع هم در ادامه همین مطلب توضیحات کامل را نوشته ایم و پیشنهاد میکنیم آن را مطالعه کنید

3- فیلم و عکس های آرشیو شده چه خواهند شد ؟

به طور معمول فیلم‌های گرفته شده را بعد از مراسم به عروس و داماد تحویل میدهند چرا که اگر در هر زمان برای فیلم های تدوین شده اتفاقی رخ دهد ، بتوانند به آسانی‌ با تدوین دوبارهٔ فیلم به فیلمِ عروسی خود دست پیدا کنند

باید بدانید که مسئله مهم ، آرشیو عکس هایی است که در باغ ، آتلیه و مراسم همراه با میهمانان خود گرفته اید .

قانون در زمینه آرشیو عکس ها چه چیز میگوید ؟

لازم به ذکر است در این زمینه قانون اتحادیه عکاسان ، آرشیو گرفته شده را متعلق به عکاسی دانسته و در صورت توافق بین طرفین قرارداد ، آتلیه عکاسی عروسی میتواند آن را به مشتری خود تحویل دهد .

یکی از دلایل این موضوع این است که وقتی شما منوی پایه ی فیلم و عکس یک آتلیه را بررسی کنید ، خواهید دید که عمده هزینه ای که از شما گرفته اند به غیر از طراحی و چاپ آلبوم عروس در همان بند های منوی شما هزینه شده و در نهایت سود واقعی آتلیه عکاسی عروسی در چاپ و سفارش عکسهای عروسی و آلبوم عروس خلاصه خواهد شد .

شاید این سوال به ذهن شما برسد که بعد از چاپ آلبوم و عکس ها برای گرفتن آرشیو چه کنیم ؟

این را هم باید بدانید که نگه داشتن آرشیو عکس ها نزد آتلیه به این معناست که در هر زمان که شما بخواهید به چاپ عکس هایتان اقدام کنید به آتلیه عکاسی عروسی خود مراجعه کرده و سفارشات خود را به آنها بدهید .

البته در میان تعداد زیادی از آتلیه هایی که در این زمینه فعالیت میکنند ، مواردی هم هستند که آرشیو عکس ها را به خود عروس داماد تحویل می دهند .

اگر شما از آن دسته عروس و داماد هایی هستید که داشتن آرشیو عکس ها به هر دلیل برایتان مهم است باید از قبل این موضوع را با آتلیه عکاسی عروسی خود مطرح کنید و در نهایت توافق خود را در قرارداد به طور واضح مکتوب کنید .

نکته مهم دیگری هم وجود دارد و آن این است که مدیران آتلیه های عکاسی این موضوع را می دانند که بعد از اتمام کار و چاپ و تحویل عکس ها و فیلم عروسی ، به ندرت پیش خواهد آمد که یک زوج مجدد اقدام به سفارش و چاپ عکس های خود کنند . به همین خاطر به شما پیشنهاد میکنیم در صورتی که تمایل به داشتن این آرشیو دارید ، بعد از چاپ و تحویل کارها پیشنهاد خرید آرشیو عکس ها را به آتلیه بدهید تا از ابتدا با قیمت های زیاد مواجه نشوید .

4- جمع کل مبلغ قرارداد و نحوه پرداخت های شما

بعضی از آتلیه های عکاسی هزینه چاپ عکس ها و نیز آلبوم عروس را از منوی پایه ی خود جدا میکنند و دلیل آن هم این است که هزینه های فعلی مشتری با بودجه آنها مطابقت کند و بتنوانند از خدمات آتلیه بهره ببرند .

اگر این مورد در مورد شما هم صدق میکند باید به این نکته توجه کنید که تاریخ تحویل کامل فیلم و عکس را به همراه آلبوم طراحی و چاپ شده در قرارداد خود مکتوب کنید و نکته مهم دیگر اینکه حتی اگر آلبوم و چاپ عکس ها در قرارداد شما و در جمع کلی هزینه های شما محاسبه نشده ، حتما مبلغی از همان منوی پایه فیلم و عکس خود را برای زمان تجویل کارها به صورت کامل نگه دارید .

مدیران آتلیه های عکاسی معمولا اعلام می کنند که هزینه های منوی پایه ی فیلم و عکس را با آنها تسویه کرده و هزینه های آلبوم و چاپ عکس ها برای زمان تحویل کارها باقی بماند .

پیشنهاد ما به شما این است که در قرارداد خود اولا زمان تحویل کارها را به طور دقیق یا در صورت امکان نداشتن به صورت حدود مکتوب کنید و نیز از همان مبلغ هزینه منوی پایه ( همه چیز به غیر از آلبوم و عکس ها ) درصدی را برای روز تحویل کامل کارها نگه دارید .

این موضوع باعث میشود تا آتلیه عکاسی عروسی شما به تاریخ تحویل کارها متعهد بوده و روند آماده سازی کارها را در زمان مورد نیاز آغاز کند .

اینکه ما این نکات را برای شما به این سادگی و شفافیت می نویسیم به دلیل این است که بارها شاهد آن بوده ایم که عروس و داماد ها هنوز بعد از گذشت یک سال و حتی بیشتر هنوز موفق به گرفتن فیلم و عکس عروسی خود نشده و اگر هم شده باشند بعضا در موارد انجام شده توسط آتلیه عکاسی خود رضایت کامل را ندارند .

این را هم بدانید در این میان هستند آتلیه ها و مدیران آتلیه های عکاسی که به تعهدات خود به طور قابل قبول پایبند بوده و اصلا نیازی به سخت گیری هایی از این قبیل نیست .

امنیت فیلم و عکس شما چقدر اهمیت دارد ؟

شاید خیلی از شما از طریق شبکه های اجتماعی و تصاویری که از عروس های خود به نمایش می گذارند با آتلیه عکاسی عروسی خود آشنا شده اید و حالا قصد دارید از خدمات آنها استفاده کنید . ولی به امنیت فیلم و عکس خود تا چقدر فکر کرده اید و اینکه بعد از مراسم ، عکس شما نیز به عنوان نمونه کار در شبکه های اجتماعی منتشر شود !

یکی از مواردی که این روزها اهمیت ویژه ای پیدا کرده است بحث امنیت عکس های عروسی شماست . اگر شما از آن دسته عروس و داماد هایی هستید که تمایلی به این کار ندارید و حتی از اینکه عکس های عروسی شما در محل دفتر آتلیه هم به جهت نمونه کار به نمایش گذاشته شود نیز مشکل دارید پیشنهاد میکنیم این موضوع را در همان ابتدای صحبت های جلسات مشاوره این موضوع را مطرح کنید و پیشنهاد میکنیم توافقات خود را در قرارداد خود مکتوب کنید .

بارها پیش آمده که یک آتلیه عروس اقدام به انتشار یکی از عکس های عروس خود برای نمونه مار در شبکه های اجتماعی کرده و افراد سودجو نیز با استفاده از آن تصاویر در صفحات دیگر شبکه های اجتماعی به عنوان نمونه کار استفاده کرده و در نهایت موجب درگیری و پشیمانی عروس و داماد از اعتماد به آتلیه عروس خود شده است .

عکاسی از کودکان ، چه زمان و چطور ؟

والدین دوست دارند از کودکان خود عکس هایی بگیرند که در طول زمان همچنان زیبا و ماندگار به نظر برسند.

عکاسی از کودکان در عین حال که بسیار شیرین و جذاب است کمی چالش برانگیز و سخت هم هست ، بچه ها زود کسل می شوند و علاقه ای به اجرای ژست ها ندارند.

عکس هایی که خلاقیت و معصومیت کودک در آنها بیشتر به نظر برسد زیباتر هستند. به جای ژست های کلیشه ای و محیط و دکور تکراری، از کودک بخواهید یه اتفاق و یا خاطره بامزه را تعریف کند، خواهید دید که به وجد میاید و حرف زدن، خندیدن و فکر کردنش سوژه های نابی برای عکاسی هستند.

مناسبت های مختلف مانند عید نوروز، شب یلدا و تولد کودک می تواند آلبوم جالب و رنگارنگی از روند رشد او باشد. با دکور ، فضا و لباس مربوط به مناسبت که در عین سادگی خلاقانه باشد میتوانید عکسهای زیبایی از او ثبت کنید. در این مورد حتما نظر خودش را هم بپرسید ، کودکان معمولا ایده های جالبی دارند. و اگر سلیقه شان در نظر گرفته شود همکاری بیشتری هم دارند.

عکاسی در فضای باز به خوبی هیجانات ، احساسات و شیطنت های کودک را نمایش میدهد. بچه ها در فضای باز روحیه و صبر و حوصله بیشتری نشان میدهند و چون حس آزادی بیشتری دارند سوژه های خاص تری برای عکاسی به شما می دهند. از این فرصت برای تفریح و عکس های خلاقانه استفاده کنید.

کسانی که کار عکاسی کودک انجام میدهند معمولا میدانند چگونه با کودکان ارتباط برقرار کنند و آتلیه های مجهز ابزار سرگرم کننده ای را هم برای کودکان تدارک می بینند. اما در عین حال بجه ها ممکن است از قرار گرفتن در محیط جدید و دیدن افراد غریبه عصبی شوند. سعی کنید کنار او باشید و عکس های اولیه را با هم بگیرید تا کمی به محیط عادت کند.

بیشتر بدانید

  • باشگاه مشتریانبه زودی
  • سوالات متداول
  • حریم خصوصی و قوانین
  • درباره ما
  • ویژه مدیران

تماس با ما

  • تلفن : 02126412561
  • پست الکترونیک : atelieha@gmail.com
  • نشانی : تهران ، ابتدای خیابان پاسداران ، کوچه دشتستان دوم ، پلاک 4 طبقه چهارم

 

ورود به حساب کاربری

هنوز عضو نشده اید ؟ اینجا کلیک کنید